Języki, których chętnie uczyliśmy się w 2020 roku

Jak głosi jeden z popularnych memów, w zeszłym roku ludzie dzielili się na tych, którzy w czasie lockdownu chcieli uczyć się języków obcych, praktykować jogę, czytać książki oraz rodziców, którzy chcieli… choć raz skorzystać z toalety bez towarzystwa dzieci. Jakie języki wybierali ci, którzy w 2020 roku mieli nieco więcej czasu na rozwój? Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

Znajomość języków obcych wśród Polaków

W 2020 roku nie pojawiły się żadne istotne wyniki badań na temat tego, jakie są najpopularniejsze języki obce, którymi posługują się Polacy. Możemy sięgnąć do najbardziej aktualnego raportu zrealizowanego w 2019 roku przez TNS. Zebrane w tym badaniu informacje dotyczą tego, co deklarują ankietowani – należy pamiętać, że ich deklaracje mogą odbiegać od stanu faktycznego.

Około 30% badanych deklaruje, że zna jeden język obcy. 15% potrafi komunikować się w dwóch językach, a 3% - w trzech.

Jednocześnie 44% Polaków nie zna żadnego języka obcego. To duże ograniczenie – takie osoby są zmuszone prosić o pomoc biuro tłumaczeń za każdym razem, gdy załatwienie sprawy wymaga komunikowania się w obcym języku (np. napisania CV czy e-maila do zagranicznego klienta).

Najpopularniejsze języki wśród Polaków to:

  • angielski – deklarowany przez 57% badanych
  • rosyjski – 33% badanych
  • niemiecki – 30% badanych

Dane te pokrywają się z tym, co obserwujemy wykonując tłumaczenia w Krakowie. To języki najczęściej wykorzystywane w komunikacji w życiu biznesowym i prywatnym. To właśnie tłumaczenia języka angielskiego i tłumaczenia języka niemieckiego są nam zlecane najczęściej.

Języki obce pożądane na rynku pracy

Polska ma szerokie kontakty handlowe z większością krajów europejskich. Dzięki tej współpracy w ostatnich latach powstało około 1,5 miliona miejsc pracy, a wartość inwestycji szacuje się na 600 mld złotych. W związku z tym firmy szeroko korzystają z tłumaczeń języka angielskiego czy tłumaczeń języka niemieckiego (nasze biuro tłumaczeń Kraków również realizuje takie zlecenia dla firm działających na arenie międzynarodowej), ale również szukają pracowników posługujących się tymi językami.

Znajomość „business English” może być już jednak niewystarczająca, gdy szuka się dobrze płatnej pracy. Szacuje się, że w Warszawie angielskim posługuje się połowa mieszkańców, w innych dużych miastach – około 30%. Inne najpopularniejsze języki obce, których znajomości wymagają pracodawcy, to przede wszystkim niemiecki (pożądany w ¾ firm inwestujących w Polsce), a także francuski i – co może zaskakiwać – holenderski i włoski.

Języki, których chętnie uczą się Polacy

W 2020 roku niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o najpopularniejsze języki wśród Polaków. Na pierwszym miejscu listy od lat jest język angielski, ale pojawiają się tam także nowości. Trudno orzec, czy to chwilowa moda, czy stały trend. Nasze biuro tłumaczeń wykonuje tłumaczenia w Krakowie również w przypadku takich języków jak niderlandzki czy języki skandynawskie i widzimy, że w biznesie jest duże zapotrzebowanie na ich znajomość.

Najpopularniejsze języki w 2020 roku:

  • Angielski – popularności tego języka chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jest niezastąpiony w życiu zawodowym i prywatnym. Tłumaczenie angielskiego Kraków to jedna z najczęściej zlecanych w naszym biurze usług.
  • Niemiecki – przydatny przede wszystkim w pracy. Naszymi klientami są firmy, które regularnie zlecają nam tłumaczenie niemieckiego Kraków. Działają w branży transportowej, budowlanej, handlowej, IT – to właśnie tam poszukuje się specjalistów znających niemiecki.
  • Języki skandynawskie: norweski, szwedzki, duński – ich popularność wynika przede wszystkim z tego, że Skandynawia jest kierunkiem emigracji zarobkowej.
  • Rosyjski – przez wielu młodych ludzi jest uważany za niemodny i niepotrzebny. Nie do końca słusznie – wiele polskich firm ma kontakty handlowe z Rosją i znajomość rosyjskiego jest w nich bardzo pożądana.
  • Chiński – jest zaliczany do najtrudniejszych języków, ale coraz więcej osób uczy się go z uwagi na silną pozycję Chin w światowej gospodarce.

Zadzwoń do nas

Napisz do nas