Co to jest transkrypcja nagrań?

Wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy – każdy z nas ma swój sposób uczenia się. Dlatego webinary, podcasty i filmy, mimo że robią zawrotną karierę w internecie, nie są odpowiednie dla każdego. Nawet w dobie intensywnego rozwoju technologii są osoby, które wolą czytać niż słuchać. To między innymi dla nich wykonuje się transkrypcje nagrań. Powodów, dla których zapisuje się nagrania w formie tekstowej, jest jednak znacznie więcej. Co to jest transkrypcja nagrań, kiedy się ją wykonuje i jaki ma ona związek z językami obcymi?

Transkrypcja – co to takiego?

Definicja jest sama w sobie dość prosta – to przepisywanie nagrań dźwiękowych. Gdy jednak zaczniemy zadawać sobie szczegółowe pytania, robi się nieco trudniej. Wywiad został przeprowadzony w gwarnej restauracji, a w tle słychać rozmowy innych gości – czy należy je zapisywać? Rozmówca mówi niewyraźnie, a do tego gwarą – jak zapisać jego wypowiedzi? Wypowiedź była bardzo emocjonalna: było dużo śmiechu, czasem podnoszenia głosu, a nawet płaczu – czy to wszystko powinno znaleźć się w transkrypcji?

Zasadniczo transkrypcje nagrań na tekst powinny być wykonywane jak najdokładniej i odzwierciedlać dynamikę rozmowy i jej formę. Jeśli klient sobie tego życzy, osoba wykonująca transkrypcję może uwzględnić w niej dźwięki w tle i inne mające znaczenie elementy. Jeśli jakieś słowa są niezrozumiałe, zaznacza się w transkrypcji ich obecność. Jeśli transkrybent nie zna pisowni słowa, zapisuje je fonetycznie. Wszelkie elementy niewerbalne: śmiech, westchnienia, jąkanie itp. zapisuje się w nawiasach kwadratowych.

Może się zdarzyć, że zleceniodawca życzy sobie, by tekst został „wyczyszczony” ze zbędnych elementów. To częsta praktyka w przypadku transkrypcji podcastów, webinarów i innych podobnych materiałów. Taki tekst ma być przyjemny w odbiorze, więc wszelkiego rodzaju potknięcia językowe, pauzy i przejęzyczenia mogłyby utrudnić czytanie.

Przepisywanie nagrań – czego najczęściej dotyczy?

Gdy wiemy już, co to jest transkrypcja, pozostaje powiedzieć, jakiego rodzaju nagrań najczęściej ona dotyczy. Oto najpopularniejsze przykłady:

  • Transkrypcje rozpraw sądowych
  • Wywiady
  • Przemówienia, wykłady, kazania
  • Konferencje naukowe
  • Podcasty, webinary, filmy publikowane w internecie
  • Spotkania biznesowe
  • Filmy i programy telewizyjne – transkrypcja dla osób niesłyszących.

Transkrypcje nagrań w językach obcych

Transkrypcje w językach obcych często wykonuje się w świecie biznesu. W zespołach międzynarodowych popularną praktyką jest nagrywanie spotkań i rozmów. Ułatwia to analizę danych, wnioskowanie, jest również pomocne dla osób, których znajomość języka jest nieco słabsza.

Transkrypcja nagrań w językach obcych może być stosowana również w badaniach marketingowych. Takie badania mają często charakter rozmów z uczestnikami na temat produktów czy wyświetlonej reklamy. Jeśli firma działa na rynku międzynarodowym, badania mogą być przeprowadzane w języku angielskim.

Biuro tłumaczeń Kraków otrzymuje też zlecenia na transkrypcje nagrań od naukowców. Tekstowy zapis badań czy analiz jest niezbędny do rozliczenia projektu u grantodawcy. Transkrypcja może być też wymagana w przypadku, gdy naukowiec chce opublikować tekst w czasopiśmie naukowym.

Czy transkrypcję nagrania na tekst można wykonać samodzielnie?

Odpowiedź będzie podobna, jak w przypadku pytania o remont mieszkania czy naprawę samochodu: można, ale czy warto? Do przepisywania nagrań nie wystarczy wiedza na temat tego, co to transkrypcja. Rozważając samodzielną pracę, warto się zastanowić, czy mamy do tego odpowiednie warunki. Profesjonalni transkrybenci pracują na wysokiej jakości sprzęcie (słuchawki, głośniki), mają do dyspozycji specjalistyczne oprogramowanie. Przede wszystkim jednak – mogą pracować w absolutnej ciszy, która pozwoli im na wychwycenie z nagrania wszystkich szczegółów. Należy też pamiętać, że czas potrzebny na transkrypcję zależy od doświadczenia – osoba, która nigdy nie przepisywała nagrania, będzie w stanie zrobić to samodzielnie, jednak z pewnością potrwa to dużo dłużej.

Zadzwoń do nas

Napisz do nas